Na rozdiel od hemodialýzy, peritoneálna dialýza nepoužíva umelú membránu, ale fyziologické vlastnosti vlastnej pobrušnice (peritonea). Je to liečba „vnútrotelová“, uskutočňovaná v brušnej dutine. Úlohu filtra plní peritoneum (pobrušnica), membrána pokrývajúca vnútorné orgány brušnej dutiny.
Peritoneálna dialýza si vyžaduje:
- zavedenie peritoneálneho katétra do brušnej dutiny
- napustenie určitého množstva dialyzačného roztoku do brušnej dutiny cez katéter a pôsobenie roztoku po dobu 4-6 hodín. Počas tejto doby prechádzajú toxické látky a prebytočná voda z krvi do roztoku
- vypustenie roztoku nasýteného rôznymi toxickými látkami von z brušnej dutiny,
- opakovanie cyklu začína napustením rovnakého množstva sterilného dialyzačného roztoku do brušnej dutiny
Peritoneálna dialýza sa môže uskutočňovať dvoma spôsobmi:
CAPD (nepretržitá ambulantná peritoneálna dialýza) je metóda ktorá sa vykonáva doma denne. Pozostáva z napúšťania dialyzačného roztoku do brušnej dutiny, jeho následného pôsobenia na brušnú membránu a po nasýtení roztoku odpadovými látkami sa tento roztok vypúšťa a nahrádza novým. Tomuto postupu hovoríme výmena . Každý deň robíme spravidla 4 výmeny.
APD (automatizovaná peritoneálna dialýza) využíva k napúšťaniu a vypúšťaniu dialyzačného roztoku z brušnej dutiny prístroj (cycler = cyklovač). Prístroj takto zabezpečuje výmeny roztoku namiesto pacienta.. Tento spôsob liečby sa uskutočňuje počas spánku 8 –10 hodín denne, čo umožňuje väčšiu voľnosť pacienta v priebehu dňa.
|